BM: Çok açık kanıtlar mevcut!Birleşmiş Milletler’in insani yardımlar alanında en yetkili ismi Mark Lowcock, Kuzey Kore’yi ziyareti sırasında, bu ülkede, “insani yardıma ihtiyaç olduğunun çok açık kanıtları mevcuttur” dedi


Lowcock Pazartesi günü gittiği Pyongyang’dan dün internet üzerinden gönderdiği bir video kaydında, Kuzey Kore’nin güneybatısındaki gezisinden izlenimlerine yer verdi. BM internet sitesinde yer alan açıklamada Lowcock, “Gittiğim bölge dahil kırsal kesimin pek çok yerinde çocukların yarısının temiz suya erişimi yok; su kaynakları kirli” dedi.

İnsani yardım ve aynı amaçlı operasyonlar, Kuzey Kore’ye nükleer silah ve füze programından dolayı uygulanan uluslararası yaptırımlardan muaf tutulsa da, BM yetkilileri yaptırımların yardım sevkiyatını yavaşlatarak insani durumu daha da zorlaştırdığını söylüyorlar. Lowcock, Kuzey Kore’deki çocukların yüzde 20’sinin kötü besleniyor olmasının, daha fazla insani yardım gereğini vurguladığını söyledi. Lowcock insani yardım için çalışanlara ulaşmanın kolaylaştığını ancak bu yardımların finanse edilmesinde gerileme olduğunu belirtti.

BM, Kuzey Kore’deki ana okullarına beslenme yardımını finansman yokluğu nedeniyle Kasım ayında durduklarını ve “Kuzey Kore’nin 2018 İhtiyaç ve Öncelik Planı” adlı çalışma için gereken finansmanın yüzde 90 oranında eksik kaldığını söylediler. BM desteğinden yararlanmayan bir hastaneyi ziyaret eden Lowcock, burada 140 verem hastası olduğunu ancak sadece 40 hastaya yetecek ilaç bulunduğunu söyledi. BM’den yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore nüfusunun yüzde 40’ı olan 10 milyondan fazla kişinin insani yardıma muhtaç olduğu bildirildi. BM, Lowcock’un insani durumu daha iyi değerlendirebilmek için hükümet yetkilileri, insani yardım kuruluşları temsilcileri ve yardım alan kişilerle görüşmeler yapacağını duyurdu.

Kaynak: HaberTürk

Senin ifaden nedir?

Ağlama Ağlama
0
Ağlama
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
haydaa haydaa
0
haydaa
Beğenme Beğenme
0
Beğenme
Beğeni Beğeni
0
Beğeni
Haha Haha
0
Haha
Aşk Aşk
0
Aşk
Zafer Zafer
0
Zafer
Ne Ayak Ne Ayak
0
Ne Ayak

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BM: Çok açık kanıtlar mevcut!

Giriş

Gel gel, eğlencede sınır Yokbea!!

Don't have an account?
Kayıt

Şifremi Sıfırla

Back to
Giriş

Kayıt

Kaydol

Back to
Giriş
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Meme
Özel m**** yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF Formatı
Free WordPress Themes