ABD ile Krize Neden Olan Davada Bugüne Nasıl Gelindi? Brunson Yeniden Hakim Karşısına Çıkıyor


İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada son duruşma 18 Temmuz’da yapılmıştı. Mahkeme gelecek duruşma için 12 Ekim tarihini vermişti. ABD’li rahip Brunson bugün yeniden hakim karşısına çıkacak. 

Türkiye ile ABD arasında kriz yaratan Rahip Brunson bugün bir kez daha hakim karşısına çıkıyor. Terör örgütleri adına suç işlemek ve casusluk suçlaması yöneltilen rahip için verilecek karar büyük bir merakla bekleniyor. Ulusal ve uluslararası basının gözü kulağı İzmir’deki duruşmada olacak… 

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada son duruşma 18 Temmuz’da yapılmıştı. Mahkeme gelecek duruşma için 12 Ekim tarihini vermişti. ABD’li rahip Brunson bugün yeniden hakim karşısına çıkacak. 

Peki Brunson davasında bu zamana kadar neler yaşandı? Hatırlayalım…

35 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlandı

Uzun yıllardır Türkiye’de görev yapan ABD’li rahip Brunson 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınmış, 9 Aralık 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Hakkında düzenlenen iddianamede  ‘FETÖ’ye ve PKK’ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve ‘Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlamaları yöneltildi. Brunson 35 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlandı. 

Son duruşma 18 Temmuz tarihinde görüldü. Brunson’ın avukatının tahliye talebi reddedildi. Ancak bir hafta sonra mahkeme Brunson’ın sağlık şartlarını gerekçe gösterip ev hapsine alınmasına hükmetti.

Türkiye- ABD ilişkileri büyük bir krize girdi

ABD, rahibe isnat edilen suçlamaların yersiz olduğunu belirterek tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Mahkemenin ev hapsi kararı ABD’yi tatmin etmedi ve dozajı giderek yükselen sert açıklamalarla Ankara- Washington arasında sert rüzgarlar esmeye başladı. 

ABD yönetimi Bruson’ın serbest bırakılmaması durumunda geniş çaplı yaptırımlar uygulanacağı tehdidinde bulundu.

ABD’den Ankara’ya Açık Tehdit: ‘Ya Brunson’ı Serbest Bırakırsınız Ya da Sonuçlarına Katlanmaya Hazırlanırsınız’ – onedio.comABD’den Ankara’ya Açık Tehdit: ‘Ya Brunson’ı Serbest Bırakırsınız Ya da Sonuçlarına Katlanmaya Hazırlanırsınız’ – onedio.com

ABD’nin bu tehditleri karşısında Ankara, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ve yargıya bir müdahalenin söz konusu olamayacağı mesajını verdi.

Karşılıklı sert açıklamaların ardından ABD’den İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül için yaptırım kararı geldi. ABD Hazine Bakanlığınca, iki bakanın bu ülkedeki mülkiyetleri bloke edildi. Ayrıca ABD vatandaşlarının söz konusu iki bakanla herhangi bir iş ve işlem yapmasına yasak getirildi. 

Türkiye de bu hamleye aynı şekilde karşılık verdi…

Brunson Krizinde Yeni Perde: ABD’den Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül’e Yaptırım Kararı – onedio.comBrunson Krizinde Yeni Perde: ABD’den Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül’e Yaptırım Kararı – onedio.com

Rahip krizinin aşılması için bir yandan da temaslar sürdürüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Pompeo, yaptıkları görüşmelerde diplomatik kanalların açık olduğu ve çözüm için çalışıldığı mesajını verdi. 

Dışişlerinden bir heyet Brunson gündemi ile ABD’ye gitti ancak temaslardan istenilen sonuç alınamadı.

Gündem Brunson Krizi ve Yaptırımlar: Türkiye Heyeti ile ABD Heyeti Arasında Krizi Çözmeye Yönelik İlk Toplantı Gerçekleşti – onedio.comGündem Brunson Krizi ve Yaptırımlar: Türkiye Heyeti ile ABD Heyeti Arasında Krizi Çözmeye Yönelik İlk Toplantı Gerçekleşti – onedio.comTürk heyetinin eli boş dönmesinin ekonomiye etkisi sert oldu. Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı hızlandı.

Brunson’ın avukatı ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. Ancak üçüncü başvuruda da ret kararı verildi.

Üçüncü Kez: Rahip Brunson’ın Ev Hapsi ve Yurt Dışına Çıkış Yasağına İtirazı Reddedildi – onedio.comÜçüncü Kez: Rahip Brunson’ın Ev Hapsi ve Yurt Dışına Çıkış Yasağına İtirazı Reddedildi – onedio.comABD Dışişleri Sözcüsü: “Herhangi bir anlaşmadan haberimiz yok”

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, Andrew Brunson’ın bugün görülecek duruşması öncesinde düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtladı. 

Neuert, Bronsun’un salıverilmesi için Türkiye’yle yapılan herhangi bir anlaşmadan haberleri olmadığını söyledi.

Amerikan NBC Haber televizyonu, Türkiye ve ABD’nin şu anda ev hapsinde tutulan Brunson’ın serbest kalması için bir uzlaşmaya vardığını ve cuma günü yapılacak duruşmada Brunson’a yöneltilen bazı suçlamaların düşürüleceğini iddia etmişti.

Kaynak:

Senin ifaden nedir?

Ağlama Ağlama
0
Ağlama
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
haydaa haydaa
0
haydaa
Beğenme Beğenme
0
Beğenme
Beğeni Beğeni
0
Beğeni
Haha Haha
0
Haha
Aşk Aşk
0
Aşk
Zafer Zafer
0
Zafer
Ne Ayak Ne Ayak
0
Ne Ayak

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD ile Krize Neden Olan Davada Bugüne Nasıl Gelindi? Brunson Yeniden Hakim Karşısına Çıkıyor

Giriş

Gel gel, eğlencede sınır Yokbea!!

Don't have an account?
Kayıt

Şifremi Sıfırla

Back to
Giriş

Kayıt

Kaydol

Back to
Giriş
Bir Format Seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Dinletileri
Açık Liste
Açık Liste
Oylanabilir Liste
Oylanabilir Liste
Meme
Özel m**** yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Embedleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF Formatı
Free WordPress Themes